Polecane
Wabi-sabi - filozofia niedoskonałości w rękodziele 0
Wabi-sabi - filozofia niedoskonałości w rękodziele

Wabi-sabi to japońska filozofia estetyczna, która narodziła się w XIV wieku. Jej korzenie sięgają buddyzmu zen i taoizmu, a jej główne założenia opierają się na akceptacji przemijania, niedoskonałości i nietrwałości życia. Wabi-sabi celebruje piękno w prostocie, skromności i naturalnych formach. W przeciwieństwie do zachodniej estetyki, która dąży do perfekcji i symetrii, wabi-sabi skupia się na autentyczności i unikalności każdego przedmiotu.

Filozofia w codziennym życiu

Filozofię wabi-sabi można stosować w każdym aspekcie życia, od aranżacji wnętrz po sztukę i rzemiosło. W codziennym życiu oznacza to docenianie rzeczy prostych i skromnych, takich jak ręcznie robiony kubek z gliny z widocznymi śladami dłoni twórcy, czy stary, zardzewiały klucz. Zamiast dążyć do perfekcji i ukrywać niedoskonałości, wabi-sabi uczy nas celebrować ich unikalne piękno.

Wabi-sabi w rękodziele, ceramice i przedmiotach użytkowych

W rękodziele i ceramice wabi-sabi manifestuje się poprzez stosowanie naturalnych materiałów, takich jak glina, drewno, kamień czy tkaniny. Ważna jest również prostota formy i brak sztucznych zdobień. Rękodzieło w stylu wabi-sabi często nosi ślady procesu tworzenia, takie jak nierówności, pęknięcia czy niedoskonałości. Te "niedoskonałości" nie są traktowane jako wady, ale jako dowód autentyczności i ręcznej roboty.

Przedmioty użytkowe w stylu wabi-sabi są nie tylko piękne, ale również funkcjonalne. Ich prostota i naturalność sprawiają, że są przyjemne w codziennym użytkowaniu. Kubek z gliny z widocznymi nierównościami lepiej trzyma się w dłoni, a ręcznie tkany szal z naturalnej wełny otuli nas ciepłem i doda przytulności.

Wabi-sabi w Atelier Ardore

W Atelier Ardore tworzymy rękodzieło i ceramikę inspirowaną filozofią wabi-sabi. Cenimy naturalne materiały, proste formy i autentyczność. Nasze przedmioty użytkowe są nie tylko piękne, ale również funkcjonalne i przyjemne w codziennym użytkowaniu.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór rękodzieła i ceramiki w stylu wabi-sabi:

https://ardore.pl/wabi-sabi

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl